Józef Klemens Pi³sudski

Jakub Grabowski | Kategoria: Historia | 0 komentarzy | 4391 czytañ | Drukuj
Józef Klemens Pi³sudski pseudonimy: Wiktor, Mieczys³aw (ur. 5 grudnia 1867 w Zu³owie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie).

W m³odo¶ci zwi±za³ siê z ruchem socjalistycznym, w 1887 aresztowany i na piêæ lat zes³any na Syberiê pod zarzutem udzia³u w zamachu na cara Aleksandra III.

Po powrocie z zes³ania wst±pi³ do Polskiej Partii Socjalistycznej(PPS) i od 1893 zosta³ cz³onkiem Centralnego Komitetu Robotniczego. Ze wzglêdu na trudno¶ci w prowadzeniu dzia³alno¶ci konspiracyjnej w zaborze rosyjskim przeniós³ siê do Galicji. Dzia³aj±c w PPS reprezentowa³ kierunek niepodleg³o¶ciowy, wykazywa³ nieufno¶æ do rewolucjonistów rosyjskich i nie widzia³ mo¿liwo¶ci wspó³pracy z nimi.
W 1908 wykorzystuj±c kryzys miêdzynarodowy wywo³any aneksj± Bo¶ni i Hercegowiny poleci³ K. Sosnkowskiemu utworzenie tajnego Zwi±zku Walki Czynnej.
W 1910 na bazie Zwi±zku powo³ano organizacje o charakterze paramilitarnym: Zwi±zek Strzelecki we Lwowie z W. Sikorskim i Towarzystwo Strzeleckie w Krakowie, którego przewodnictwo obj±³ osobi¶cie.
W pa¼dzierniku 1914 poleci³ utworzenie na ziemiach zaboru rosyjskiego Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) po czym w³adze austriackie wyrazi³y zgodê na organizacjê Legionów Polskich. We wrze¶niu 1916 - wobec braku zainteresowania sprawami Polski ze strony pañstw centralnych - poda³ siê do dymisji.

Aresztowany przez Niemców 22 VII 1917 zosta³ osadzony w twierdzy Magdeburskiej. Po zwolnieniu 10 XI 1918 przyby³ do Warszawy, gdzie Rada Regencyjna przekaza³a mu w³adzê wojskow±, a 14 XI 1918 w³adzê zwierzchni± nad krajem. 20 II 1919 tytu³ Naczelnika Pañstwa przyzna³ mu sejm RP, w marcu 1920 zosta³ mianowany Marsza³kiem Polski, odegra³ znaczna rolê w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920).

W maju 1926 dokona³ zamachu stanu, praktycznie
do ¶mierci sprawowa³ w³adzê autorytarn±; w roku 1930 rozwi±za³ sejm, wobec pos³ów opozycji stosuj±c represje.
D±¿y³ do stworzenia systemu bezpieczeñstwa pañstwa poprzez zawarcie dwustronnych umów o nieagresji z ZSRR (1932) i Niemcami (1934). Szuka³ mo¿liwo¶ci zawarcia trwa³ych sojuszy z Francj± i Angli±.
Zmar³ 12 maja 1935 w Warszawie po d³ugotrwa³ej chorobie; pochowany zosta³ na Wawelu, jego serce spoczê³o w grobie matki na cmentarzu w Wilnie.

Komentarze

Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.